Bir başka açıdan Kurban
Ali Murtaza DİRİCAN

Ali Murtaza DİRİCAN

Editörün kaleminden

Bir başka açıdan Kurban

11 Ağustos 2019 - 00:44 - Güncelleme: 15 Ağustos 2019 - 18:28

"Kurban", Arapça "krb" kökünden türemiş bir isim. "Krb" kökü ise "yaklaşmak, yakınlaşmak" anlamına gelmektedir. "Akraba"da aynı kökten türemiş; "yakın, daha yakın" anlamına gelen herkesin bildiği bir isimdir. "Kurban", Allah'a yaklaşma eylemidir. Allah' a kölelikte ve sevgide en önde(zirvede) olan melekleri, nebileri ve müminleri, Allah, aynı kökten türemiş; "mukarrebler"(yakınlaşmışlar) kelimesiyle tavsif eder. İbrahim, Allah'a olan sevgi ve yakınlıkta, zirve bir peygamberdir. Allah, İbrahim'i sayısız denemelerden geçirmiş ve kendisini dost(halilullah) edinmiştir.

 

Kurban ibadetini gerçekleştiren mümin, asıl kurban etmesi gereken şeyin onun yüreğine taht kurmuş ve Allah’a giden yolu kapatan arzular, tutkular, beklentiler olduğunu aklına bile getiremiyorsa Hz İbrahim’in Hz. İsmail’i kurban etme girişimini nasıl kavrayabilir ki?

Yüreğinde Allah’tan başkasına yer vermeyen, tüm sevgileri, tutkuları, arzuları O’nun rızasına feda edemeyen, bir Müslümanlığı yaşıyor olmamız asıl sorgulanması gereken durum değil midir?

Neden Kurbanlık hayvanın boynuna rahatlıkla uzattığımız o bıçağı bizi Allah’ın dininden uzaklaştıran, O’nun yolunda hizmet etmekten alıkoyan arzularımızın beklentilerimizin, iktidar ve güç sahibi olma şehvetinin boynuna uzatamıyoruz. Eğer kurban bizi Allah’a yaklaştırmıyorsa hayvan boğazlamaktan öteye ne yapmış oluyoruz ki? Tıpkı şeytan taşlamadaki hacıların ‘şeytan ve yandaşlarına’ deyip attığı taşları bir betondan veya taştan duvara fırlattığını zannetmesi gibi bir şey…  O taşları fırlatmak için elinden tutarken bile şeytanın ve onun yandaşları ile ‘stratejik müttefik’ olmayı onaylıyorsan eğer, taşı bizzat kendi kafana attığını fark etmiyorsun demektir. Ne acı verici bir tablo…

Her birimizin yüreğinde binlerce İsmail var…

Kurban edilmesi gereken…

Her birimizin ellerinde binlerce taş var…

Önce kendi nefsimize atılması gereken…

Allah’ım bize nefsimizdeki Sen’den uzaklaştıran sevdaları kurban etmeyi, şeytan ve dostlarına olan sevgi, hayranlık, korku ve beklentileri taşlamayı nasip eyle…

Bizi bu anlamda bayram yapanlardan eyle…

Kalın sağlıcakla

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar