İş Arayan Gençlerimize Tavsiyeler
Ali Murtaza DİRİCAN

Ali Murtaza DİRİCAN

Editörün kaleminden

İş Arayan Gençlerimize Tavsiyeler

28 Mayıs 2019 - 02:29 - Güncelleme: 30 Eylül 2019 - 19:15

Ben iş hayatına atılırken ilk olarak bir köyde öğretmenlik yaparak başlamıştım. 1-2-3-4-5 sınıflara tek öğretmen olarak derslere giriyordum. Okul lojmanında öğrencilerin babalarına ağabeylerine ayrıca siyasi sohbetler yapardık. Çevre köylerde bayağı meşhur olmuştum keşke bu öğretmen bizim köye gelseydi demişlerdi.  Bir gün Köyün muhtarı beni Kaymakama, Milli Eğitim Müdürlüne şikâyet etmiş öğretmen köyde siyasi faaliyet yapıyor diye iki defa soruşturma geçirdim. Bir şey olmadı ama, dedim ki kamuda çalışmak bana göre değil, Özgürlüğüm elinden alınıyor, istediğini konuşamıyorsun, istediğin gibi eleştiri yapamıyorsun, siyaset yasak, mesai saatleri hiç bir şey bana uymuyordu.

Ticari faaliyetlere başladım. Gıda, madencilik hayvancılık, gibi,  Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin birçok illeri de ticari faaliyetlerde bulundum. Şirketler kurdum. Son olarak yedi yıldır da medya sektöründeyim.

Şu anda iki ulusal gazete temsilciği, kendi gazetem, kendime ait ajans, kamu ve özel şirketlere danışmanlık yapıyorum. Boş kaldığım zamanlarda da kitap yazmaya çalışıyorum. Başka neler yapabilirim diye de düşünüyorum. Geçen gün televizyonda ekonomi haberlerini dinliyorum. Bir ekonomist konuşuyor. Diyor ki “Türkiye’de üretilen zeytinler İtalya ya gönderiliyor, orda İtalyanlar kendi markalarını kendi tescil edilmiş isimleri ile dünya piyasasına daha yüksek fiyatlarla satış yapıyorlar” bunu dinledikten sonra hemen televizyonu kapattım hayal kuruyorum, bir taraftan düşünüyorum marka oluşturuyorum. Şunu söyle yaparım, bunu böyle yaparım diye planlama yapıyorum.  Bir arkadaşım tekstil üzerine fikir veriyor.

Her şey hayalle başlar.

Ben bunları gençlerimize ufuk çizmek için anlatıyorum.

Üniversite bitirmiş KPSS den 65 almış hiçbir yere yerleşememiş, evde pineklemekle internette oyun oynamakla, sosyal medyada de gezerek iş arıyoruz. Bir tanıdığım Beş yıldır iş arıyor 17 tane kursa gitmiş 17 belge almış Bilgisayar, aşçılık, güvenlik gibi sonunda azim ve mücadelenin neticesinde işini buluyor.

Herkes kamuda çalışmak istiyor. Fazla müracaat nedeniyle 80 puan alan işsizler bile yerleştirilemiyor.

Ondan dolayı ne yapabilirler;

Devletimiz onlarca imkânı seferber etmiş durumdadır. KOSGEB aracılığı ile iş kuranlara işini geliştirenlere destek oluyor, bir kısmını hibe ediyor faizsiz para desteği, makine desteği gibi birçok destekleri var. Müracaat eden herkese veriliyor torpil yok her giden alıyor.

Üniversite bitirmekle, diploma ile iş bulunmuyor. Üniversiteler teknik mesleki ve tıp gibi bölümler hariç diğer bölümlerde okuyanlar öğrencilerin kişisel gelişimlerini tamamlamak içindir. Okulda öğrendiklerinin iş hayatında bir karşılığı yoktur. Ondan dolayı Deliler gibi kitap okumaları, araştırma yapmaları gerekmektedir. Her meslek gruplarıyla, üreticilerle, imalatçılarla ile konuşmak bilgi almak nasıl üretiyorsunuz nereye satıyorsunuz. Bana lazım olmaz demeyelim. Sivil toplum örgütleri, dernekler, vakıflar, yardım kuruluşları siyasi partilere gidin tanışın kendinizi ifade edin oralarda gönüllü olarak çalışın her yaptığınız işlerden bir şeyler öğreneceksiniz.

İşte bunları yapmadığımızdan dolayı; kendimizde, özgüven, cesaret, bilgi eksikliği oluşuyor.

Hazır iş aramak yerine işinizi kendiniz kurun, Eczacı okulu bitiriyor eczane açıyor, mimar, inşaat mühendisi, muhasebeci, öğretmen v.b.  kamu da iş bulamıyor kendi ofislerini açıyor gayet başarılı olabiliyorlar. Ama bizim insanımız yorulmadan terlemeden, hazır iş, ay sonu maaş böyle daha güzel oluyor.

Geçen ay, Eğitim BirSen başkanıyla sohbet esnasında ataması yapılmamış öğretmenlerin durumunu konuştuk neler yapılabilir.

Kreşler, ana okulları, özürlü çocuklar için özel eğitim rehabilitasyon merkezleri aldığı eğitim neyi gerektiriyorsa onunla ilgili alanına göre merkezler açılabilir. Bunun için eğitim kurumunu açmak için KOSGEB aracılığı ile devlet destek oluyor. Sonra da Milli Eğitim, aldığın her öğrenci için ayrıca öğrenci başına para ödüyor. Bu konu ile ilgili projeler geliştirilebilir.

Devlet daha ne yapsın.

Geçen çevremden bir bayan işten çıkarılmış, kirasını ödeyemiyor sıkıntı içinde, ilk okul mezunu iş arıyor temizlik işi yaparım dedi. Yakınlarda Yemek fabrikası olan bir arkadaşıma söyledim. O bayanı götürdüm al sana iş dedim. Ben bu işi ben yapamam. O yemek fabrikanın sahibi eleman bulamadığı için, kendi eşi orada bulaşık yıkıyor. Bizim işsiz kardeşimiz, iş beğenmiyor. Bu tip örneklerin onlarcasını verebilirim.

        

İş bulamayan gençlerimizi 3 gruba ayırıyorum,

  1. -Genelde akresif, sinirli, kıskanç, çok kazanma, çabuk zengin olma, hevesinde olan kişiler 
  2. -Pısırık, sessiz sakin, düzgün iletişim kuramayanlar, dünyadan bihaber olanlar, okuyup araştırmayanlar,
  3. -Ailesinin maddi imkânları iyi olanlar, hiç yorulmadan, alnı terleme den, sosyal hakları iyi olacağı masa başı iş arayanlar iş bulamıyor.

 

Kalın sağlıcakla

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar