Sağlık Çalışanları ve Şiddet
Ali Murtaza DİRİCAN

Ali Murtaza DİRİCAN

Editörün kaleminden

Sağlık Çalışanları ve Şiddet

26 Kasım 2018 - 13:21

Meclis'te büyük tartışmalara neden olan, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete verilen cezaları arttıran yasa teklifi TBMM Komisyonu'nda kabul edildi.

Öncelikle çalışanlar, şiddet konusunu daha da önemli göstermek için, bıçaklama, ateşli silahlarla saldırıları şiddet kapsamında değerlendiriliyor.   Ateşli silahla, ya da kesici aletle saldırılar adam kasten öldürmeye teşebbüs olduğundan cinayetin konusudur.

Şiddetin her türlüsü cezalandırılsın bir itirazımız yok, neden sağlık çalışanları? öğretmene şiddet uygulanabilir ya da başka kamu görevlisine şiddet uygulanabilir. Ama sağlık çalışanına şiddet uygulandığında ağır cezalar verilecekmiş.  Kişilere ve kurumlara ayrı bir yasa çıkarılamaz, anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır, bu yasa çıkacaksa tüm kurumları kapsamalıdır.

Doktorun hemşireye uyguladığı şiddetin cezası ne olacak, İzmir’in Torbalı ilçesinde merkez sağlık ocağında bir hemşire, başka bir ilçeden misafir gelmiş bir hastaya pansuman yaptığı için Doktor tarafından şiddet uygulandığını gördüm. Doktora şiddet uygulamamak için çok sabır gösterdim. Doktorun, doktora şiddetine nasıl bir ceza düşünülüyor daha dün ameliyat mevzusunda doktorlar birine yumruk atmış,  doktorun biri yedi gün iş göremez raporu almış.

Bir başka bir gün acile gitmiştim, acilden içeri girdim kimseler yok, odalardan birinin kapısını açtım çalışanlar toplanmış, çay, kola, çekirdek,  cips, kek, kurabiye televizyonda açık vur patlasın çal oynasın bu ilçe hastanesinde yanlış enjeksiyon sonucu dört yıl boyunca yürüme zorluğu çeken hasta biliyorum. Sonra sağlık çalışanlarına şiddet uygulanıyor. Daha geçen hafta ameliyat olan bir hastanın safra kesesinde 1,5 metre sargı bezi unutan ekibe ne demeli,

Başka bir hastanemizde, hemşire ve asistanlar arasında sürekli problem yaşanıyor, o problemlerini hastaya yansıtıyorlar. Uzman doktorların asistanlarla ilgilenmemesi, başıboş, disiplinsiz davranışlarını nedeniyle hasta ve yakınları memnuniyetsizliklerini söylüyorlar. Hastanede yaşadıkları bu olumsuzluklar neticesinde,  şiddet uygulamayan sabırlı davranan hastalar ise taburcu olduktan sonra psikolojik destek almak için başka polikliniklerde randevu aldıklarını da biliyorum.

Sağlık çalışanları her gün aynı manzaralarla karşılaştıkları için onlar için sıradan bir durum gibi davranıyorlar. Bazen de küçük bir dalgınlıklarında telafisi zor durumlar hatta hastayı kaybetme sebebi olabiliyor.

Siz hiç hasta taşıyan ambulansın yakıtının bittiğini duydunuz mu?

Hastane pipo içen başhekim gördünüz mü?

Sağlık ocağında hastayı muayene ederken muayenesinde sigara içen doktor gördünüz mü?

Ben gördüm.

Sunuda söyleyeyim, Muayene esnasında sigara içen doktor, mahalle sakinleri tarafından çok sevilen bir doktor olduğu için şikâyet etmiyorlar. Başka bir gazeteci arkadaşımla beraber ilaç yazdırmaya gitmiştik. Bomba haberi yakalamıştık. Ama doktor bize iyi davrandı sevilen bir doktor olduğu için haber yapmadık.

Ben şahsen küçük bir operasyon geçirdim, 10 gün hastane kaldım, yazmaya kalksam, bir kitap olur. 4. gün olmuş bilgi verilmiyor. Ben sağlık sendikasından arkadaşları arıyorum başhekimi arayın da bilgi alın bana söyleyin dedim de öyle haberim oldu. Sonra ben orada yaşanılanları haber yapınca bu sefer ilgi alaka göstermeye başladılar.

 Bunları şahsen benim gördüklerim. Başka insanları da bir dinlesem daha neler ortaya çıkacak

 Sağlık çalışanlarının haklı nedenleri mutlaka vardır. Onu da inkar etmiyoruz devletin polisi var özel güvenliği var yetersiz ise yeterli hale getirilmelidir, olaylar olmadan önlemler alınmalıdır.

 

2013 yılında kadına şiddet olaylarının artması nedeniyle aile ve sosyal politikalar bakanlığı bir dizi yasa çıkartı kadını korumak maksadıyla, ne oldu sonuçta şiddet daha fazla artmıştır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı başka yasaları da çıkarmaya hazırlanıyor adalet bakanlığı ile bu konular tartışılıyor işin içinden bir türlü çıkamıyorlar.

Ne yapacağız?

Her bölgenin kendine özgü karakteri vardır. Karadenizli davranışı farklıdır, Doğu Anadolu farklıdır Ege farklıdır. Bölgeleri bırakalım. İsviçre, Almanya İtalyanların kanunlarına göre insan yönetmeye kalkıyoruz. Bizim 1000 yıllık kültürümüz var geleneklerimiz göreneklerimiz var. Bizim kendi kanunlarımızı yapacak hukukçular yetiştirebildik mi?

Mezhepler neden doğdu?  Afrika da yaşayan insanların yaşam şartlarına göre bir mezhep doğdu. Ortadoğu da yaşam kültür başka olduğundan oraya göre mezhep doğdu. Her coğrafi bölgenin iklimine insanların kültür ve geleneklerine göre mezhepler doğdu.

Ondan dolayı;

Türk İslam toplumunun gelenek ve göreneklerini içine alan yasalar oluşturulmalıdır. Bu yasalarla toplum yetiştirilmedir.

 *  *  *

Öğretmenler Günü'nde öğrencileri, PKK tarafından katledilen öğretmen Şenay Aybüke Yalçın ve öğretmen Necmettin Yılmaz'ı da anmadan geçemeyeceğim. Rabbim onlara Rahmet etsin. Tüm öğretmenlerimizin,  öğretmenler gününü kutluyorum.

Kalın sağlıcakla

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar