MEME KANSERİNİN TEDAVİSİ
 Doç. Dr. Mustafa EMİROĞLU

Doç. Dr. Mustafa EMİROĞLU

MEME KANSERİNİN TEDAVİSİ

27 Mart 2019 - 02:48

Bu yazımızda meme kanserinin tedavisini kısaca anlaşılır bir dille sizlere anlatılacaktır Kadınlardaki Meme kanserinin tedavisi dünyada en çok Üzerinde araştırmalar yapılan ve gün

Günümüzde kısmen de olsa tedavi edilebilen kanser türlerindendir. Bu neden önemli çünkü meme kanseri kadınlarda ki kanserlerin yaklaşık olarak %30’nu oluşturur. Ve kadınlarda kanserden ölümlerin %15’ni oluşturmaktadır. Gelişen tıp sayesinde son yıllarda bu tür kanserde ciddi gelişmeler olmuştur.

Günümüzde meme kanseri denilince tekbir hastalık anlaşılmamalıdır. Bu tür kanserler doğası gereği ayni türün farklı tıp kanser hücrelerini içerir dolayısıyla tedavisinde hepsine ayni olarak değerlendirilmemelidir. Buna göre hastaların yaşları bedensel ve genetik özellikleri, kanserin evresi, uygulanan cerrahinin tipi, çıkarılan dokunun patolojik özellikleri gibi pek çok her hastanın hastalığını kendine özgü kılmaktadır. Dolayısıyla meme kanserli hastalarda kime? Hangi tedavinin, ne zaman uygulanacağı kişisel olarak değerlendirilir. Yani kişiselleştirilmiş bir tedavi yapılır.

Meme kanserli hastaların tedavisini kim yapar? Günümüz modern tıbbın geldiği noktada bu tür kanserleri çok disiplinli doktor ekibi tarafından tedavi planlaması yapılır uygulaması da ayni şekilde çoklu doktor tarafından yapılır. Tüm tedaviler sonrası kanserli hastaların izlemi yine ayni şekilde olmaktadır. Buradan çıkarmamız gereken nokta tek bir hekimin tedaviyi planlayıp yapmadığıdır. Bu tür yaklaşım şekli meme kanserli hastaların yaşamını daha da uzatmaktadır. Bu çok önemli bir detaydır akılardan çıkarılmamalıdır.

İyi bir tedavi planlaması yapıldıktan sonra yapılacak tedavileri kısaca bakacak olursak; Cerrahi tedavi, sistemik tedaviler (Kemoterapi) (ilaç tedavisi, hormon tedavisi, hedeflenmiş tedaviler vb.) ve ışın tedavisidir (Radyoterapi). Burada dikkat edilmesi gereken nokta tedavinin planlamasında kanserin tipi ve evresi, hastanın genel durumu gibi faktörler değerlendirilerek yapılmalıdır. Diğer önemli nokta tüm tedavi seçenekleri hasta ile mutlaka tartışılmalı ve izlenecek yol birlikte karara verilmelidir. Hastanın tem tedavi süresince seçme hakkı unutulmamalıdır. Bu uygulanacak olan tedavilerden cerrahi tedavi (ameliyat) hastaların tümüne uygulanır. Diğer önemli bir tedavi olan sistemik tedaviler (kemoterapi) hastaların Çoğuna uygulanmaktadır. Işın tedavisi (radyoterapi) ise hastaların bir kısmına gerekli olur. Kemoterapi ve radyoterapi ile ilgili kararlar genellikle cerrahi tedavinin sonuçlarına ve hastalığın gidişatına bakılarak karara verilir. Bu nedenle meme kanserinin tedavi sırası çoğu zaman cerrahi tedavi sonrası kemoterapi, sonrasında ise radyoterapi şeklindedir. Ek olarak son yıllarda bazı bitkisel destekleyici tedaviler de popüler olamaya başlamıştır. İlerleyen yazılarda bu konu ayrıntılanacaktır. Tüm tedaviler süresince hastanın psikolojisinin yerinde olması ve tedavi süreçlerine hastanın uyumu önemlidir. İnsanlarda psikoloji her seydir. Akıldan çıkarılmamalıdır. Moral ve motivasyon olamadan tüm tedavilerden yüksek seviyede yanıt alınamaz? Hastalar moralini bozmamalıdır ve doktoruna güvenmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar