Ey Türk Gençliği Oku
Doğa Emre

Doğa Emre

Ey Türk Gençliği Oku

19 Mayıs 2018 - 17:19

Kurtuluş Savaşı'nı en iyi şekilde dile getiren başlı başına bir yapıt olan Nutuk yurdumuzun parçalanıp işgal edildiği günlerden başlayarak Türkiye Cumhuriyeti'nin doğduğu güne kadar neler yaşadığımızı ne zorluklardan Geçtiğimizi anlatan bir günlüktür aslında. 
Atatürk'ün kendi kaleminden çıkan bu günlük, içinde taşıdığı anlam itibariyle büyük bir eser halini almıştır. Kurtuluş ve kuruluş süresindeki tüm gerçekler, hainler, kahramanlar nutuk'un içerisine nakış nakış işlenmiştir. İşte bu nedenle bugünlere nasıl geldiğimizi anlamak isteyen her Türk gencinin ,  Nutuk'u defalarca okuması gerek! 
Atatürkün 16 mayısta çağdaş ve bağımsız ulus hasreti ile bindiği Bandırma vapuru 19 Mayısta  vardığı Samsun'da nasıl  koca bir yangın olmuş, yürekleri kor gibi yapmış; Anlamak için okumak gerek! 
Azim  ve inanç ile önüne kattıkları anadolu halkıyla birlikte cumhuriyet destanını nasıl yazmışlar ; anlamak için okumak gerek! Defalarca okudum, okuyorum. 
Gün geçtikçe çocukların ve gençlerin  bu vatan için ne kadar kıymetli olduğunu,  Mustafa Kemal Atatürk'ü ve gelecek nesiller için yaptığı fedakarlıkları "Ey Türk gençliği" diye başlayan hitabede  daha da iyi anlıyorum.
İçimizdeki ve dışımızdaki düşmanları  çok daha iyi görüyorum. Özellikle  içinde bulunduğumuz bu zorlu günlerde, çağdaş ulusun bireyleri olan gençlerimize her zamankinden daha çok  ihtiyacımız olduğunu görüyorum.  Bu vatan, bu gençlik, gelecek nesil bizim!
Ulu önder Başbuğ Atatürk'ün söylediği gibi ; Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti'ni kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar