Çeşme Başkan Adaylarının Alaçatı Turizm Derneği...
Gökhan Çelik

Gökhan Çelik

Çeşme Başkan Adaylarının Alaçatı Turizm Derneği Performansları…

02 Mart 2019 - 14:52

Alaçatı Turizm Derneği Perşembe ve Cuma günleri Çeşme Belediye Başkanlığına talip olan üç adayı da dernek Yönetim Kurulu üyeleri, Danışma Kurulu Üyeleri ve Dernek üyeleri ile Alaçatı halkının karşısına çıkardı. Son derece titiz ve özel hazırlanılmış bu toplantılarla Çeşme’nin ve Alaçatı’nın kendilerini yönetmeye talip olan Belediye Başkan Adaylarını biraz daha yakından tanıyıp kıyaslama yapmasına vesile oldu. Toplantıların YouTube üzerinden canlı olarak yayınlanması da mümkün olduğunca çok insanın takip etmesi açısından güzel oldu. Bende üç adayın katıldığı toplantıları YouTube üzerinden takip etme fırsatı buldum ve adayların performanslarını bu şekilde değerlendireceğim.

 

Adaylara geçmeden önce Alaçatı Turizm Derneği ve Dernek Başkanı Sayın Korkut Denizeri ile ilgili de birkaç şey söylemek istiyorum. Yanılmıyorsam iki yıla yakın bir zamandır Korkut Denizeri ve Yönetimi Alaçatı Turizm Derneğini yönetmekteler ve takip ettiğim kadarıyla profesyonel olarak Derneği diğer yerel derneklere örnek olacak şekilde yönetmekte ve doğru çalışmalar yürütmekteler. Bu üç aday ile yapılan son derece profesyonel toplantılar da bunun en büyük kanıtı. Başta Sayın Korkut Denizeri olmak üzere yönetimi ve bütün katkı verenleri tebrik ediyorum. Özellikle her adaya ayrı ayrı yaptıkları ve imzalatmak istedikleri sunum oldukça etkiliydi.

 

Kağıt üstünde daha fazla aday olmasına rağmen gerçek anlamda Çeşme Belediye Başkanlığı için üç aday yarışmakta, bunlardan ilki Cumhur İttifakı adına Mustafa Cenger, ikincisi Millet İttifakı adına Ekrem Oran, üçüncüsü de kendi söylemi ile Çeşme de bağımsızlık meşalesi yakıp Belediye Başkanlığına Bağımsız Aday olan Esen Fatma Kabadayı. Bu üç adayda bir nevi Alaçatı Turizm Derneğinde sınav verdiler.  Üç adayın performanslarını da siyasi kimliğimi bir kenara bırakarak objektif bir gözle, bir gazeteci ve Çeşme de yaşamını sürdüren ve ticaret yapan bir vatandaş olarak izledim. Önümüzde ki dönemin Çeşme de son yirmi yıllık geri gidişin ve durağanlığın sona ermesi arzumu yenileyerek ve Çeşme de oy kullanacak her vatandaşa lütfen adayları iyi kıyaslayın, sorunlara hakimiyetlerini ve çözüm noktasında ki donanımlarını görüp değerlendirerek oy verin diyerek gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

 

Alaçatı Turizm Derneği çok güzel bir mizansen ile Çeşme’ nin ve Alaçatı’nın şuan ki durumunu siyah bir şemsiye ile ortaya koydu. Kendi logosunun renklerinin yer aldığı rengarenk bir şemsiye ile de seçilecek Başkan’ dan Çeşme ve Alaçatı’yı böyle yapmasını istiyoruz dedi. Bunu söylerken de her adaya yaptıkları sunumlarla somut sorunlar ve somut çözüm önerilerini aktarıp “biz maddi destek istemiyoruz, gönüllüyüz ve Çeşme ve Alaçatı’ yı siyah şemsiyeden rengarenk şemsiyeye dönüştürmek için görev almak istiyoruz” diye belirtip adaylara da sunumlarını imzalı bir şekilde sundu. Mustafa Cenger ve Esen Fatma Kabadayı Alaçatı Turizm Derneği’nin kitapçığına imza atarken Ekrem Oran imza atmadı.

 

Cumhur İttifakının Çeşme Belediye Başkan Adayı Mustafa Cenger’ de yılların verdiği siyasi tecrübe hem konuşmasında, hem soru cevaplarda ki etkili ve hazırcevaplılığında, hem de siyah şemsiyeyi ortadan kaldırılışında net olarak gözükmekte idi. 1994 ve 1999 yılları arası Çeşme’ nin altın döneminde yaptığı Belediye Başkan Yardımcılığını çok doğru bir şekilde satır aralarında vurgulayıp hatırlattı. Benim edindiğim mesaj ve Mustafa Cenger’in vermek istediği mesaj 1994 ve 1999 arasında ki Çeşme’ nin bugünkü Çeşme’ nin çok önünde olduğudur. Bir dönemi Belediye Başkan Yardımcılığı olmak üzere iki dönem meclis üyeliği ve iki dönem Çeşme Esnaf Odası Başkanlığında yaptıklarını kendinden emin ve çok doğru bir dil kullanarak anlattı. Son yıllarda Devlet eli ile Çeşme’ye yapılan yatırımlarda ki payının altını özenle çizdi ve Belediye Başkanı olarak yapabileceği yatırımlara bir nevi referans olarak gösterdi.

İş yaşamında çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemleri vardır ya ben Mustafa Cenger’i izlerken karşımda oldukça tecrübeli, iletişimi kuvvetli, kendisi için değil de Çeşmeli hemşerilerinin kaygıları için gerçek anlamda oluşan yerel bir ittifak sonucu aday olmuş ve Çeşme’ nin her detayına hakim ve ustalık dönemini yaşayan bir siyasetçi gördüm. Sizlerin içinden her istediğiniz anda ulaşabileceğiniz bir kardeşiniz, bir arkadaşınız olarak Çeşme’yi koruyarak geliştirmek için sizlerden destek istiyorum diyerek de satır arasında bu seçimin Çeşme için son şans olduğunu sürekli vurguladı.

Gerek Çeşme de saha da gördüğüm izlenim gerekse Alaçatı Turizm Derneği’nde gördüğüm tablo bu defa Çeşme Belediye Başkanı Mustafa Cenger olacak izlenimini veriyor bana. Çeşme halkının, esnafının artık sabrının ve dayanacak gücünün kalmaması, sezonun kırk güne kadar düşmesi, alt yapı sorunları gibi gibi birçok neden bu defa Çeşme seçmeninin oy verme kriterini değiştirmiş gibi gösteriyor ve bu durumda Mustafa Cenger’ in şansını oldukça arttırıyor.  

 

İkinci aday olarak Alaçatı Turizm Derneği’nin toplantısına Bağımsız Aday Esen Fatma Kabadayı konuk oldu. Aday olarak yola çıktığı dönemde Yarımada Gazetemizde kendisinin bir röportajına yer vermiş ve bir kahve sohbetinde şahsen de kendisi tanıma fırsatı bulmuştum. Öncelikle şunu tüm samimiyetimle söylemem gerekirse seçimin sonucu ne olursa olsun kazanan kesinlikle Esen Fatma Kabadayı olacak. Çeşme de kime denk gelsem konuşsam ismi dillerde ve bizim kızımız, bizim çocuğumuz, arkadaşım gibi kelimelerle sahiplenilmiş durumda. Bu sahiplenme ne kadar oya yansır bunu 31 Mart günü göreceğiz ama cesareti, inanmışlığı, Çeşme’nin sorunlarına hakimiyeti ve çözüm yaklaşımları, teknolojinin nimetlerini kullanarak uyguladığı yeni nesil seçim çalışmalarını takdir etmemek mümkün değil.

Alaçatı Turizm Derneği toplantısında ki performansı da oldukça etkileyiciydi. Siyah şemsiyeden rengarenk şemsiyeye Alaçatı ve Çeşme’nin nasıl dönüştürülebileceğini çok doğru anlattı. Meclis Üyeliği dönemini anlatırken çok siyasete de girmemeye özen göstererek isim kullanmadan CHP ve Muhittin Dalgıç’ a çok ciddi eleştiriler yaptı. Millet İttifakı’ nın Adayı Ekrem Oran’ a İlçe Başkanlığında Belediye Başkanının amiriydin diye rakibini zorlayıcı ataklar yaptı. Seçim kazanması için partilerden oy alması gerektiğinin farkında ve özellikle bir dönem üyesi olduğu partiden çok ciddi oy alacak şekilde doğru bir kampanya yürütüyor. Her eleştirisi ve her söylemi çok sağlam temellere dayanıyor. Şunu bütün samimiyetimle söylemeliyim ki Esen Hanımı dinleyen her CHP seçmeninin Çeşme de kafası karışacak ve Esen Hanıma doğru yaklaşmalarını sağlayacaktır.      

 

Üçüncü aday olarak da Alaçatı Turizm Derneği’nin toplantısına Millet İttifakı Adayı Ekrem Oran konuk oldu. Bir gün öncesinde Büyükşehir Adayı Tunç Soyer’in katılımı ile yaptıkları seçim bürosu açılışında yaşadıkları hayal kırıklığı toplantının ilk dakikalarında gözlerinden okunuyordu. Son dönemde CHP tarihinin Çeşme de gördüğü en az katılımlı (yaklaşık 500 kişi vardı) seçim bürosu açılışı olduğunu Çeşme’nin geçmiş dönemini yaşayan dostlarımızdan sıkça duyduk. Adaylığı açıklandığı günden bugüne CHP seçmeninin Çeşme de o veya bu sebeplerle kendisine ısınamadığı göz ardı edilemez bir gerçek ve Ekrem Oran da kendini kabul ettirme çabası ile hareket ediyor “bizim eko” sloganı da bunun en canlı örneğidir. Bundan üç dört ay önce benim yaptığım eski Başkan Faik Tütüncüoğlu röportajında Faik Başkanın hakkında söyledikleri Çeşme de dilden dile bugün dahi dolaşıyor.               

Gelelim Alaçatı Turizm Derneği performansına gergin başladığı toplantıyı dakikalar geçtikçe üzerinden o gerginliği atarak devam ettirdi. Hazırlanmış bir sunumu dinleyenlere aktararak proje ve seçim vaatlerini bir bir sıraladı. Meclis Üyesi adaylarını tanıttı. Sık sık Cumhuriyet, Atatürk gibi değerler üzerine vurgu yapmaya çalıştı. Adeta diğer iki aday bu değerlere sanki değer gözüyle bakmıyormuş algısı yaratma ya da o değerler üzerinde seçimi kotarma çabası var gibi göründü bu durum. Birilerinin kendisine muhakkak artık bu değerleri siyasetin dışında bırakması gerektiğini söylemesi gerekiyor. Çeşme halkını oldukça rahatsız eden seçim arabalarının üzerinde ki müziği kaldırmasını isteyen bir seçmene hayır cevabı verdi ve bu cevabı medya da kendimi duyuramıyorum diyerek yaptı bir medya patronu aday olarak ve tabii bu da birazcık komik oldu. Bana madem diğer medyaya bu eleştiriyi yapıyor kendisi neden gazetesinde Mustafa Cenger ve Esen Fatma Kabadayı hakkında tek satır haber yapmıyor diye soru sorma fırsatı verdi. Sonuç olarak bütün önyargılarımdan sıyrılarak izlediğim Ekrem Oran bana samimi gelmedi.

 

Umarım ve dilerim ki seçimin sonucunda Çeşme Kazansın…   

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar