Kurt bakışlı, Hilal bıyıklı Türkiye'nin Otomobili...
Gökhan Çelik

Gökhan Çelik

Kurt bakışlı, Hilal bıyıklı Türkiye'nin Otomobili...

27 Aralık 2019 - 21:52

60 yıllık büyük bir hayalin gerçeğe dönüşmesinin ilk somut adımını Gebze’de ki Bilişim Vadisinde gerçekleştirilen görkemli bir görsel şölen eşliğinde ki tanıtım töreninde görmüş olduk.

Onurlandık, gururlandık ve heyecanlandık. Yeni nesil tasarımı, geleceğin teknolojisinin ilk izleri ve tamamında bütün fikri ve sınai haklarla Türkiye’nin otomobili bizleri umutlandırdı.

Tasarımında ki kurt bakışı ve hilal bıyık detayı ayrıca ruhumuzu okşadı.

Yarım saatlik bir sürede hızlı şarj edilecek olması, 500 km lik bir şarj menziline sahip olması, 400 beygir güce sahip olacak olması, holografik asistan teknolojisine sahip olması büyük bir fark yaratıyor.

Büyük Türk Milletinin her türlü zoru başaracağına inanmış bir ferdi olarak Türkiye’ nin Otomobili Girişim Grubu’nun(TOGG) bu işi en başarılı şekilde sonuçlandıracağına olan inancım tamdır.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllar süren ısrarı ve inancı ile ortaya çıkan ve yine Sayın Cumhurbaşkanının sözleriyle Babayiğitler adını alan Anadolu Grubu, Zorlu Grubu, BMC Grubu, Turkcell, Kök Grubu ve TOBB ortaklığı büyük bir özveri, büyük bir hedef ve büyük bir vizyon ortaya koymuştur. Büyük Türk Milletinin bir ferdi olarak Türkiye’nin otomobiline inanan, destek veren ve emek veren herkese çok teşekkür ederim.

Ayrıca Türkiye’nin Otomobilinin tanıtımının yapıldığı anda ekranda yazan “Made İn Turkey” yazısına itiraz eden ve tanıtım programının sunucusu Oylum Talu’ya bunun yanlış olduğunu söyleyip “Made İn Türkiye” olarak değiştirilmesini isteyen Sayın Cumhurbaşkanının Türkçe hassasiyeti şahsımı çok mutu etti.

TOBB ve TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’ nun aşağıya aynen aktaracağım yaptığı konuşmada ki sözlerini altını çizerek okumamız gerektiğine inanıyorum.

“Otomotiv sektörü dünyada kabuk değiştiriyor. Bizim için de yeni bir fırsat penceresi. 1960’larda biz bu fırsatı kaçırmıştık. Devrim arabasına sahip çıkamamış ve Türkiye’nin otomobilini yapamamıştık. Ama bu sefer Allah’ın izniyle başaracağız. 2017 Mayıs’ında sayın Cumhurbaşkanımıza söz verdik. Dalga geçtiler. 2017 Kasım’da Ortak Girişim Grubumuzu kurduk, inanmadılar. 2018 Haziran’ında şirketimizi kurduk, güldüler. Ama bakın bugün buradayız. Türk özel sektörünün birikimi, işte birazdan Türkiye’nin otomobilini hep birlikte göreceğiz. Bu 82 milyonun gururu, Türkiye’nin otomobili.

Bu sadece Türkiye’de üretilmeyecek. Markası, patenti bizim olacak. Lisans almayacağız, lisans satacağız. Montaj yapmayacağız, montaj yaptıracağız Cumhurbaşkanımızın dediği gibi. Başkasının patenti için çalışmayacağız, kendi patentlerimiz için yabancı mühendislerimizi çalıştıracağız. 15 yılda en az 22 milyar lira yatırım yapılacak.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar