Payitaht Abdülhamid
Gökhan Çelik

Gökhan Çelik

Payitaht Abdülhamid

03 Mart 2017 - 17:56

Büyük Türk tarihi, sadece Türkler açısından değil bütün dünya milletlerinin ve tarihçilerinin kabul ettiği çok büyük kahramanlarla doludur.

Büyük Türk Tarihinin içine daldığımız da,

Bazen Başbuğ Attila, Sultan Alparslan, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman ve Yavuz Sultan Selim gibi hükümdar olarak çıkar karşımıza bu kahramanlar

Bazen Bilge Kül Kadir Han, Tuğrul Bey, Ertuğrul Gazi, Şah İsmail ve Mustafa Kemal Atatürk gibi Devlet kuran hükümdar olarak çıkar karşımıza bu kahramanlar

Bazen Nizamülmülk, Ahi Evren ve Çandarlı Kara Halil Hayrettin Paşa gibi Siyaset adamı olarak çıkar karşımıza bu kahramanlar

Bazen de Kaşgarlı Mahmud, Şeyh Edabali, Akşemseddin, Hazerfen Çelebi, Piri Reis ve Hacı Bayram Veli gibi ilim ve bilim adamı olarak çıkar karşımıza bu kahramanlar

Büyük Türk tarihi ismini yazarak bitiremeyeceğimiz, destanlarını anlatarak bitiremeyeceğimiz nice kahramanlarla doludur. Yeni nesillere bu kahramanları anlatmamız boynumuzun borcu tarihimize karşı sorumluluğumuzdur. Son yıllarda TRT özellikle Genel Müdür Sayın Şenol Göka ile birlikte kahramanlarımıza TRT ekranlarını sonuna kadar açmıştır.

Takip ettiğim kadarıyla bugün yapılan bu projelerin bir denemesi Diriliş Ertuğrul dizisinde de başrol oynayan Engin Altan Düzyatan, Ahmet Mümtaz Taylan ve Ceyda Ateş’ in oynadığı ve 4 Bölüm olarak çekilen “Çırağan Baskını” dizisi ile yapıldı. Gördüğü ilgi ile bu günün zeminini hazırladı. Bu dizide Çırağan Baskınının perde arkasında yaşananlar ve Pera’ da dönen dolaplar anlatılmıştı.

Daha sonra Bir Osmanlı Polisiyesi olarak lanse edilen ve çok başarılı olan “Filinta” isimli dizi ile izleyenler TRT ekranlarında tarih dizilerine iyice ısındırıldı. “Diriliş Ertuğrul” dizisi adeta uç noktası oldu ve bir daha kimsenin Türk tarihi ile ilgili doğru yapılan dizilerin belini bükemeyeceğini gösterdi ve halkımız tarafından büyük bir zevkle izlenmeye halen devam ediyor.

Şimdi de 24 Şubat itibariyle TRT ekranları “PAYİTAHT Abdulhamid” isimli diziyle şenlendi. Yönetmeni, Yapımı, oyuncuları ve her detayıyla çok büyük bir yapımın ürünü bu dizinin ilk bölümünü çok beğendim. Sultan Abdulhamid’ in 20. Yılını kutladığı gün başlıyor ve ilk olarak Hicaz Demiryolu projesini anlatıyor. Dizinin Konsept Danışmanlığını son yılların en önemli tarihsel romancısı Selman Kayabaşı yapıyor. Sırf bu isim bile bu dizide işlenecek konuların doğru olacağına ve Sultan Abdulhamid’ in gerçeğe çok yakın resmedileceğine beni ikna ediyor. Sultan Abdulhamid’ i canlandıran Bülent İnal benim çok beğendiğim bir oyuncu ve bu karaktere de çok yakışmış.

Sultan Abdulhamid Han üzerine çok tartışılan, belki de en çok tartışılan Osmanlı Padişahı’ dır. Bana göre Osmanlı’ nın son Padişahı’dır. Bu dizinin her bölümü ve her detayı önemle takip edilecek ve tartışma konusu olacaktır. Bu kadar büyük riski bile bile göze alan ve yeni nesillere Sultan Abdulhamid’ i doğru anlatmak adına uğraşan ve bu işe emek veren herkesi yürekten kutluyor, başarı diliyorum.

Bundan sonrası içinde Büyük Türk tarihinin nice büyük kahramanlarını ve destanlarını Televizyon ekranlarında çok çok daha fazla görmeyi ümit ediyorum. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar