BİR TÜRK KADINI OLMAKTAN DOLAYI GURUR DUYUYORUM
Pınar Çağlıner

Pınar Çağlıner

BİR TÜRK KADINI OLMAKTAN DOLAYI GURUR DUYUYORUM

09 Mayıs 2017 - 01:05

Bir Türk kadını olarak, biraz gurur duymak üzere, tarihe adını yazdıran kadınlarımızı hatırlamak ve bilgi edinmek üzere araştırmaya başladım.

                Gurur tablosu sergileyen, bir roman misali zamanlarda, gezindim. Kurtuluş Savaşında Kara Fatma, Yirik Fatma ile bir oldum, mermiler taşıdım, birlik oluşturdum, Asker Saime, Meliha , Sabahat, Naciye, Binbaşı Ayşe, Klavuz Hatice, Süreyya Sülün Hanım, Şükufe Nihal, Nezahat Onbaşı, Şerife Balcı, Nene Hatun ve adını sayamayacağım eşsiz kahramanlar da oradaydı. Vatan aşkıyla var olan bu kadınlar bana bir kadının yapamayacağı şey olmadığını sergilediler. Yürekleriyle, bir erkek kuvvetine bürünülebilineceğini, kadın becerisini, özverisini, çalışkanlığını ve gözüpekliğini anlattılar, yaşattılar. Mitingler, toplantılar, cemiyetler ile birlik olunarak kadınların yapabileceklerini.

                Göklere çıktım, ilk kadın pilot olan Bedriye Tahir Gökmen ve ilk kadın savaş pilotumuz Sabiha Gökçen ile.

                Onlardan ayrılarak, ilk kadın tiyatro sanatçısı oldum. Büyükadalı Bedia Muvahhit Hanımefendi, Atatürk'ün tiyatroda neden bir kadın oyuncu yok sitemiyle, kendini bu konuda eğiten ve başarılı olan Bedia Hanım 1923 yılında ilk tiyatro kadın sanatçısı ünvanını aldı. Yine gurur benimleydi.

                İlk kadın roman yazarı Fatma Aliye ile döktüm kelimeleri gönülden gönüllere, ilk Türk kadın hemşiresi Safiye Hüseyin Elbi ve ilk kadın doktor Safiye Ali ile yaraları sardım cephelerde, revirlerde, gönüllerde, kiminin kız kardeşi oldum , kiminin kızı.

                Yurt dışına çıktım. Fransız Sorbonne Üniversitesi’nde öğrenci oldum, Madam Curie'nin tek Türk öğrenci şerefine layık olarak ilk Türk kadın kimyager olarak adımı Remziye Hisar olarak yazdırdım. Keriman Halis ile önce ilk Türkiye güzelliği, ardından ilk Dünya Güzeli olarak gurur duydum.

            1929 yılında Fenerbahçe Spor Kulübünde ilk ve tek örneği olan bir şampiyonluk yaşadım. Safiye Rıfat Hanım, beş erkek oyuncu yanında yer alarak, tarihte eşi olmayan bir takımla Fenerbahçe Spor Kulübüne şampiyonluk yaşattı.

            Yönetmen oldum. Kadının yer aldığı her alanda gösterilen tepkilere rağmen, yılmayan ve alanında başarılı olan bir kadın ile daha gurur duyarak yönetmenlik yaptım. Cahide Sonku ile ..

            Perdenin ardında yer alan Afife Jale ile sinema artisti, Sabiha Ziya ile ilk heykeltraş olma mutluluğunu yaşadım.

            Otomobil yarışçısı oldum.1932 yılında otomobil yarışlarında şampiyon olmuş Samiye Cahit Morkaya beni bir alanda daha, kadın gücünü ve azmini yaşattı.

            Zaman ilerledikçe Süreyya Ağaoğlu ile avukatlık yaptım, Semiha Es ile üç yıl Kore'de görev alarak ilk kadın savaş muhabirliği yaptım.

            Zaman ilerlerken Belgin Doruk, Adile Naşit ile Türkan Şoray, Yıldız Kenter gibi değerlerle yol aldım.

            Günümüze yaklaştıkça, ilk Fifa Kokartlı kadın hakem ünvanını alan Lale Orta ile erkek sporu denilen futbolda kart çıkarttım. Bazen sarı, bazen de kırmızı.

             İsviçre CERN Labaratuvarlarındaki Atlas ve Cast deneylerine katılan Türk heyetinin liderliğini yapan Engün Arık ile fizikte çığır açtım, ressam, hoca, sinemacı, çağdaş sanatçı Gülsün Karamustafa'nın ve Canan Tolon'un eşsiz tuvalleriyle tanıştım, sporcu kimliği ile örnek gösterilen başarılı milli voleybolcumuz Neslihan Demir yüzümü güldürdü, beni onurlandırdı.

            Dedim ya ben Türk kadınıyım. Hepimiz birbirimizin değerini bilmeli ve birbirimizle gurur duymalıyız. Gurur duymalıyız çünkü, yukarıda adını okuduğunuz ve yukarıda adı yazılmamış ancak tarihe adını yazdırmış kadınların hepsini, bir anne yetiştirdi, bir öğretmen yoluna ışık oldu bir komşusu destek oldu, bir arkadaşı fikir verdi. Bizler gibi kişiler. Şu an bu yazılanı okuyan Erden gibi, Zeynep Hanım gibi, Altan, Mehmet, Ayşe gibi. Adını yazamayacağım kadar çok değer var bu yaşamda.Ya bir kişiye ışık oluyoruz yada bir kişi bize ışık oluyor.

            Ne demişti Halide Edip Adıvar " Kim demiş kadın küçüktür, kadın belki herşeydir."

            Işıkların çoğaldığı bir Türkiye'de, gurur duyacağımız işlere imza atmak ve attırmak dileği ile. Sevgiyle kalın..

 

Ne mutlu TÜRKÜM diyene...

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar