FARKLI OLAN SİZ OLUN......
Pınar Çağlıner

Pınar Çağlıner

FARKLI OLAN SİZ OLUN......

06 Mart 2017 - 12:34

Tarihte keşifler yapan, günlük hayatımızda sahip olduğumuz bir çok imkanı icat eden insanların çoğu toplum tarafından yadırganmış, hatta dışlanmıştır. Toplumdan farklı davranan ve düşünen bu kişiler, ilk etapta yadırganmış ve kabul edilmemişlerdir. Bir çoğu okullarını bile bitirmemiş, ancak tarihe adlarını yazdırmışlardır.

1632 yılında Osmanlı Döneminde yaşayan Hezerfan Ahmet Çelebi gibi. Onun bir deli olduğu kulaktan kulağa söylenmiş, O ise hiç birine kulak asmamış ve 1632 yılında lodoslu bir havada Galata Kulesinden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakarak uçarak, İstanbul Boğazını geçmiş ve 3358 metre ötedeki Üskürdar'da Doğancılar'a inmeyi başarmıştır.

                Buna bir örnek isim daha vermek gerekirse, Alexander Graham Bell 'den bahsetmek tam yerinde olacaktır. Annesinin sağır ve dilsiz olmasından dolayı çalışmaları bu yöndeyken, keşfedeceğini anlattığında kimse ona inanmamıştı. Ciddiye alınmaması ve kendisini bu çalışmaya adamasından dolayı yakınında kimse kalmamıştı. Ama o da Ahmet Çelebi gibi farklı olarak toplumun yadırgadığı, ancak daha sonraları minnet duyacağımız çalışmalarını bırakmadı. Ve 1876 yılında ilk görüşmeyi gerçekleştirdi. Tüm kente bu iletişimi yaymaya çalışmasından rahatsız olan sevgilisi Graham Bell'i telefonuyla baş başa bırakıp onu terk etti.

                Telefondan kimbilir kaç kez kullandığımız Alo sözcüğü bu sevgilinin isimlerinin baş harfleridir.

                 Allessandra Lolita Oswaldo.

                Farklı olan siz olun. Güzellikler var edin, huzuru hissedin, bırakın size az konuyorsun desinler, dinleyin, insanları, kuşları, evreni, kendinizi. Sakin ses tonuyla konuşan ve dinleyen kişiyi herkes ciddiye alır unutmayın.

                Yürüyüşlere çıkın, doğayı keşfedin, hayatınızda yaşamadığınız, ertelediğiniz şeyleri yaşayın. Ertelemeyin hayatı, herkesin doğrusu, sizin doğrunuz olmayabilir. Rotanız sevgi, paylaşmak, dinlemek, anlayışlı olmak, yardımcı olmak olsun. Herkesi olduğu gibi kabul edin. Bir aslanın ağaçta bir maymun gibi sallanamadığı gibi, bir maymunda kükreyemez.

                Hayır demeyi öğrenin, hedeflerinize sahip çıkın, istediğiniz okul tercihiniz, hayat tarzınız, seçimleriniz size ait olsun. Önerileri değerlendirin ama sonuçta o soruları kendinize sorun. Dinleyin kendinizi ve alacağınız son karara sahip çıkın, ertelemeden harekete geçin.

                Kimseye kendinizi ispat zorunda değilsiniz, karşınızdakinden daha fazla konuşarak kendinizle bir savaşa girmeyin. Kendinizden emin olun ve bırakın farklı olan siz olun.

                Huzuru hissedin içinizde ve hayata bir adım arkadan bakmaya çalışın. Zaman akıcı ve telaşlı. Siz sakin olun, anın keyfini yaşayın ve yaşattırmayı hedef alın. Bir gün bir bakarsınız ki, siz, aileniz, çevreniz  size ayak uydurmuş. Huzur olmuş etrafınız, keyif olmuş. Sevgi paylaşıldıkça çoğalır...

                Bizler farklı olalım, içindeki  sevgi ve iyi niyetle var olan her gönül , hayatı anlamlı yaşamaya başlıyor,

                biride siz olun.....

 

Sevgiyle kalın.... 

YORUMLAR

  • 2 Yorum

Son Yazılar