ONLARIN ARTIK BİRER ADI VAR
Pınar Çağlıner

Pınar Çağlıner

ONLARIN ARTIK BİRER ADI VAR

25 Ekim 2019 - 21:47

Zaman zaman eliniz uyuşuyor mu? Kendinizi stresli hissediyor musunuz? Gelişmeyi yakalayamama, geç kalma endişesi taşıyor musunuz? Onsuz olduğunuzda kendinizi yalnız, karamsar hissediyor musunuz? Ve en önemlisi onsuz/onlarsız yapamıyor musunuz?

Teknoloji hastalıklarınıza hoş geldiniz diyorum.

Hepsinin adı ve etkileri farklı olsa da tümünü içeren bu hastalıkların başlığı ‘Teknoloji hastalıkları.’

Cep telefonunuz ile bağınız olmadığı anda hissedilen ve verilen tepki; acil şarj aleti aranması- telaş hali- dünyadan kendini kopmuş hissi barındırıyorsa siz NOMOFOBİ hastalığını temsil ediyorsunuz.

Adınızı internette arıyor musunuz? Paylaşımlarınız kaç beğeni aldı derdine düşüp, beğenileri kontrol mü ediyorsunuz? O vakit siz EGO SÖRFÜ hastalığına aitsiniz.

 

Mutsuz an ve olaylarınızı Facebook ve diğer sosyal ağ sitelerinde paylaşıyor musunuz? Yemeğiniz yandı ve siz fotoğrafını paylaşıyor musunuz? Bir yakınınızın vefat haberini cenaze törenine kadar sunuyor musunuz? Sevgilinizden ayrıldınız bunu paylaştınız mı? Üstüne üstlük paylaşımızın altında yapılan yorumlar ve konu üzerinde tekrar tekrar yazışmalarınız ile siz ruh halinizi kötü yönde etkiliyor ve daha çok mutsuz oluyorsunuz. Bu durumun adı ise FACEBOOK DEPRESYONU.

Günümüzde Google amcaya yazınca her türlü bilgiye ulaşabileceğiz çağdayız. Bu çağda hastalık anında doktora gitmek yerine Google amcaya sorulan tedavi araştırma ve uygulama durumuna verilen ad ise SİBERHONDRİK.

Bir de FOMO hastalığı var. Sanırım bu oldukça rahatsızlık verici bir durum. Telefon ya da internete ulaşmanız sağlayan bir cihaza sahip olamayan kişinin gelişmeleri kaçırma korkusu, geç kalınmışlık hissi. 

Bizler meraklı bir toplumuz. Ancak çevrenizdeki kişileri ve insanların neler yaptığını Google amcada sürekli incelemek bir hastalık ve adı GOOGLE TAKİBİ hastalığı.

İnternette vakit geçirdiğiniz süre boyunca mp3 indirme ile uğraşıyor ve daha sonra bu müzikleri dahi dinlemiyorsanız siz CHEESEPODDING hastasısınız demek.

Ve gelelim İNTERNET SİNİRİ’ne. Cihazlardaki performansından memnun olmadığınız anda sizde oluşan terleme, hoşgörüsüzlük anında siz İnternet Siniri geçiriyorsunuz demek.

Sosyal ağlarda yer alan sayfalarda yer alan insan fotoğrafları için saatler ayırmak ve bunu tekrarlamak haline verilen ad ise PHOTOLURKING.

Teknoloji çok hızlı gelişti ve biz henüz tam olarak algılamadan o bizim hayatımızı yönlendirmeye başladı. Öyle hızlı gelişti ki evimize, hayatımıza dahil olan teknoloji, kimimiz yukarıda yazılı birçok ismi duymasak da yaşanan tepkileri yaşıyor olduk.

Teknoloji gelişti, hastalıkların ismi değişti. Her şey kararında güzeldir. Doğa ile iç içe yaşamak ve insan iletişimin birebir yaşandığı samimi sohbetlerin yer aldığı bir yaşamı ihmal etmemek bize iyi gelecektir.

SEVGİLERİMLE

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar