PARANOYAKÇA MI DÜŞÜNÜYORUM DERSİNİZ?
Pınar Çağlıner

Pınar Çağlıner

PARANOYAKÇA MI DÜŞÜNÜYORUM DERSİNİZ?

17 Ağustos 2018 - 02:41

Televizyon kanalarında gösterilen dizilerimizi seyretmeyi bırakalı epey bir süre oldu. Arada ben neden seyretmiyordum derken, bunu bana hatırlatan konuşmlara veya tesadüf karelere şahit olunca "aha işte bu nedenleydi" diyorum. Ki dünde bunu yaşadım. Karısına türlü oyunlar oynayarak, evli ve üç çocuk babası olduğunu açıklamadığı güzel bir kızla, eşini aldatan adamı kahkahalarla seyretmemizi bekleyen bir grup var. İşin acı tarafı bu kadar değil elbet. Aldatılan ve çocuklarıyla yaşam müdalesi veren kadınları düşünmeyen bu zihniyet, aynı zamanda durumu normalleştirmeye çalışmıyor mu sizce? Ya da Türk toplumun adet ve yaşam kalitesine aykırı olan bu konu, komedi dizisi olarak neden evlerimizde bulunuyor? Bunun ne yararı veya ne amacı olabilir?

                Diyorum ki, dış güçler, amaçlı gruplar... adı her neyse, Türk toplumunu yozlaştırmaya ve Türklük adına sahip olduğumuz değerleri, gelenek ve görenekleri yok etmeye mi çabalıyor? Tüm orjinali yabancı diziler olduğu gibi uyarlanarak önümüze geliyor. Şu an izlenilen dizilerin yüzde sekseni yurt dışı çok seyredilen diziler. Öyle de, biz o ülkelerin vatandaşı değiliz ki, bizlerin kendimize ait değerleri var. Biz aldatan kocayı, karısını kapı arkasında salak yerine koyarak, çocuklarını inkar edecek kadar bir kadın peşin koşan adamı neden seyrediyoruz. Ha, diyeceksiniz ki, seyretmesinler canım. Tamda oraya geliyordum bende.

                Siz kaç aile görüyorsunuz ki, televizyonda tercih ettiği bir yapım yoksa, televizyonu kapatan? "Bu akşam istediğimiz gibi bir yapım yok, hadi tüm aile toplansın sohbet edelim, isteyen kitap da okuyabilir" diyen?

                Yani uzun lafın kısası; biz artık akşamları koltuklarına mıhlanmış, kumandaların ele yapıştığı, yirmi dakika kadar reklamların bitimini bekleyerek, zaten seyrettiğimiz son kareyi tekrar görmek için bekleyen insanlarız. Seyredilen bitince, zaten gece yarısını gösteren saatle birlikte yatağımıza yöneldiğimizde, beyin yorgun. Ki bu arada tabii ellerde cep telefonu olmazsa diye ekleyeceğim.

                Ne demek istiyorsun diyeneriniz varsa; uyuşturuluyor muyuz? Bu ülke en son ne zaman DÜNYADA İLK ünvanını alan bir icat yaptı? Sizce ahlaki, toplumsal olarak gidişimiz ne yöne? Sizce de, bir etken, bir eylem yok mu? Ha, diyebilirsiniz, başlığı çok iyi belirlemişsin, hakikaten paranoya son safhada diye. Siz bana anlatın. Kadına şiddete hayır diye bangır bangır bağırırken, neden televizyonlarda kadına şiddeti görebiliyorum ben? Bizler böyle büyütülmedik, bizim zamanımız diye birşey var artık. Bu zaman kimin zamanı bilmiyorum ancak psikolojik etkenli bu dizlerin, bize asla yararı olduğunu düşünmüyorum. İşte o zamanda devreye, paranoyakça düşünceler giriyor.

 

Sevgiyle kalın...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar