Ege'de yürek yaramızın adı: Fırat Yılmaz Çakıroğlu
Prof. Dr. Hasan Kalyoncu

Prof. Dr. Hasan Kalyoncu

Ege'de yürek yaramızın adı: Fırat Yılmaz Çakıroğlu

27 Aralık 2018 - 15:16

Ege Üniversitesi, açacağı bir anaokulu için isim verilmesi için internet üzerinden bir anket yaptı. Önerilen isimler arasında kendi öğrencisi iken PKK’lı katiller tarafından şehit edilen Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun adı yer almıyordu. Başlı başına bu manzara, Üniversite Yönetiminin can güvenliğini sağlayamadığı bir öğrencisinin hatırasına karşı takındığı umursamazlığı ortaya koymaktadır.

Bu anket, bölücü ihanete tepki duyan pek çok kişiyi ve başta da ülkücüleri harekete geçirmiş olup Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu adı anket formlarına yazılmıştır. Ülkücü hareketin vefa girişimini, iyiniyetli, açık ve makul bir talep olarak MHP İzmir İl Başkanımız da yaptığı açıklamalarla desteklemiştir. Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun adı, yurdun bir çok yerinde gençlik ve eğitim kurumlarına verilmiş olmasına rağmen, Ege Üniversitesinin duyarsızlığı ibret örneğidir.

İl Başkanımız Veysel ŞAHİN’in, Ege Üniversitesinin sergilediği şehidimiz hakkındaki bu tutumu açığa vurması üzerine eski bir politikacı olan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak ipe sapa gelmez şöyle bir açıklama yapmış: “Üniversite bünyesinde çalışan personelimiz için hayata geçirilen anaokulu projesi yeni bir bina değil. Kıyıda, köşede kalmış ve tadilatla, restore edilmiş bir yer. Burası çocuklarımız için ayrıldı. Ben bu konudaki tepkiyi anlamış değilim. Üniversitede bir yere Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun isminin verilmesi meselesi sadece bizim tek başımıza alacağımız bir karar değildir. Üniversitemizin bağlı olduğu kurum YÖK’tür. Ayrıca, ben rektör olarak başladıktan sonra Fırat’ın ailesini misafir ettim, ağırladım.

Diyalogumuz da gayet iyi. Bir sıkıntımız da yok. İletişim halindeyiz. Bana istediklerinde ulaşabiliyorlar. İlerleyen zamanda bir bina, sosyal-kültürel tesis gibi inşaat yaptığımızda isim verme konusunu değerlendireceğiz. Bu mesele gündemimizde olan bir konudur.” Ege Üniversitesi Rektörü, il başkanımızın açıklamasına cevap verirken ucuz siyaset peşinde koşarak kamuoyunu yanlış bilgilendirme peşindedir. Her konuda yaptığı gibi şimdi de sorumluluğu başkalarına atmaya çalışmıştır. Ve isim konusunu YÖK’e havale etmiştir. Fakat hepimiz biliyoruz ki, üniversite senatosu teklif eder ve YÖK de inceleyip karar verir. YÖK’e giden bir senato kararı yoktur. YÖK’ün onayı da fakülte ve kampus isimleri ile alakalıdır. 

Anaokulu ismine YÖK karışmaz. Varsayalım ki karışıyor olsun. O halde şimdi verilecek ismi de YÖK onaylayacak demektir. Ancak aslolan Ege Üniversitesi Rektörlüğünün takındığı tavırdır. Bu tavır yürek yaralayıcıdır.

İkinci konu rahmetli Fırat’ın babası Fuat Çakıroğlu Rektörü gerçekten ziyaret etmiştir. fakat ziyaret Rektörün anlattığı gibi değildir. Fuat Çakıroğlu, Fırat’a verilen disiplin cezalarının ve mobbing uygulamalarının altında imzası olan rektör yardımcısının görevden alınması ile ilgili olarak Rektörü ziyaret etmiştir. Fakat bu konuda Prof. Budak hiçbir şey yapmamıştır. Konu Fuat Çakıroğlu’na da sorulabilir.

Hatta MHP Bornova ilçe başkanlığının Rektörü ziyaretinde yine durum gündeme gelmiş ve gergin bir görüşmeden sonra MHP heyeti ziyareti kesip Rektörlüğü terk etmiştir.

Şimdi buradan net olarak soruyoruz: Rektör neyin peşinde? 

Biz üniversitelerin asli görevlerini yerine getirmeleri ve bilimsel çalışmalarla gündeme gelmelerini, öğrencilere ve tüm personele huzurlu bir ortamda hizmet vermesini istiyoruz. Yöneticilerinin de liyakatli olmasını bekliyoruz. Göreve geldiği günden beri, Ege Üniversitesinin bilimsel etkinliğini yükseltmek, öğrencilerinin başarısını artırmak ve topluma bilimsel öncülük yapmak yerine üniversite bünyesinde gündelik rant temini için dolaplar döndürüldüğü iddiaları basına yansımaktadır.

Konu, Üniversite içerisinde katledilen, hainler dışında her çevreden kişinin sempatisini kazanmış merhum Fırat Yılmaz Çakıroğlu’na gelince Rektör polemik yapmaya tutuşuyor. Kişisel olarak rektörün ülkücüleri sevip sevmemesi kendisinin problemidir. Ancak bu rektör ülkücülere, onların temsilcilerine ve yürek yaramız şehidimize karşı laubalilik sergilerse ipliğini pazara çıkarmaktan geri durmayacağız.

Ülkücüler, bu vatana, kutlu Türk devletine ve Yüce Türk milletine sahip çıkma iddiasının taşıyıcılarıdır. Aziz bir hatırası olan Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun adı Ege Üniversitesinin gafil yöneticilerine asla unutturulmayacaktır. Bunun için ülkücülerin başkasının himayesine ihtiyaçları yoktur.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Dk3535
  1 yıl önce
  Çok dil daha bir hafta önce yazdım bu p.b.ö. kimdir diye!? Bu nasıl bir adam kayirmadir ki göz göre herkese gösteren gösteren kadro almaktır!!! Alakası olmayan bir bölüm oluşmayan şartlar vay bere insanlarda ümit baglasin eser ....... Arkadaş sana yazık oldu sende başka bir mağdurun
 • Dk3535
  1 yıl önce
  Sayın vekilim hala üniversite gerçek sahiplerinin elinde dil rektörün peşinde dolaşan ne olduğu belirsiz p.b.ö. isimli şahıs kimdir ne görevi yapıyor kocası kimdir? (Gerçi rektorumuz biliyir) devletin kadroları devletin malı deniz yemeyen ker... Zihniyeti ile neden dağıtılıyor yada hayali kadrolar açılıp bütçe açıkları oluşturuluyor! Kişiye özel kadrolar ve şartlar açılıp p.b.ö. isimli şahsa neden öğretim görevlisi kadrosu verilmek isteniyor çok yazık dışarda hak eden binlerce insana çok yazik
 • Baki Çoban
  1 yıl önce
  İzmirde görev yaptığım yıllarda uğradığım Ege Üniversitesi kampüsünün pkk lıların, marksist, leninist ne kadar bölücü varsa hepsinin yuvası olduğunu görmüştüm. Sn. Vekilimiz Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak ilk başladığınızda hayırlı olsun ziyaretimizde bunu size söylemiştim. Ege Üniversitesini sizden önce ve sonra yönetenler bu durumdan sorumludurlar. Yazık oldu Şehit Fırat Çakıroğlu\'na.
 • Adem SARİ
  1 yıl önce
  Sy vekilim ağzınıza sağlık.Ülkuculer bu ülkenin 57 alayidir.Bu vatana binlerce şehit vermiş vermektedir.Ege üniversitesi rektörü üzerine düşen görevi yerine getirmek mecburiyetindedir.Şehitimizin ismi o ana okuluna verirmeli ve verilecektir.Sagilarimla
 • Gürkan İYİGÜN
  1 yıl önce
  Yüreğine sağlık başkan.

Son Yazılar