İzmir'e ve Urla'ya yakışmayan manzara...
Prof. Dr. Hasan Kalyoncu

Prof. Dr. Hasan Kalyoncu

İzmir'e ve Urla'ya yakışmayan manzara...

03 Aralık 2018 - 11:24

Türkiye'nin incisi güzel İzmir, bu güzelliğine yakışmayan olaylara sahne oluyor. İzmir'e aşkla bağlı bütün hemşehrilerim gibi ben de çok üzülüyorum. Hafta sonu Urla Belediyesi tarafından düzenlenen "Engel Yok" etkinliğinde yaşanan olayı öğrenince, demokrasi bilincine sahip bir şehrin nasıl yozlaştırıldığını bir kez daha anladım.

Urla Meydanında düzenlenen engellilerle dayanışma amaçlı kamuya açık bir alanda ve Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Bakanlığımızın da davet edildiği bir sosyal sorumluluk etkinliğinde tahammül edilemez bir ayrımcılık yaşanmıştır. İlçe teşkilatımızın, toplantının konusu çerçevesinde sağladığı katılım CHP'li bir grup tarafından hazmedilememiş ve alandan ayrılmaları istemiştir. Bu sırada Belediye Başkanı Sibel Uyar'ın da partizan ve provokatif bir tavırla "bunlar bizden değiller" sözleri ile arkadaşlarımızı hedef göstermesi ise anlaşılır bir şey değildir.

Öncelikle bilinmesi gereken nokta; Milliyetçi Hareket Partisi ilçe teşkilatı mensubu arkadaşlarımız CHP' nin bir parti etkinliğine değil, belediyenin halka açık bir organizasyonuna hem de davet edildiği için katıldılar. Arkadaşlarımız, engelli vatandaşlarımızla iç içe olmuşlar ve provakasyona rağmen vakarlarını korudular. Arkadaşlarımız taşkınlık yapan CHP'li grup ve belediye başkanının seviyesine inmeden programa devam etmiştir.

Anlaşılan şu ki; CHP içinde bir grup zihinlerinde aşılmaz engeller dolayısıyla engellileri ayrıştırmaya ve bizden olan ve olmayan diye engellemeye kalkmıştır. Yaklaşan seçimlerde kaybetme ihtimali belediye başkanı hanımefendinin zihnini engellemiş görünmektedir.  Hanımefendi, siz ev sahipliği usulünü bilmiyor musunuz? Töreden haberiniz yok. Bari ailenizden görmüş olmanız beklenen gelenekler ölçüsünde davransaydınız, Urla'ya daha yakışırdı. Siz bu halinizle İzmir’e ve Urla’ya yakışmıyorsunuz. 

Sizin belediye başkanı olarak bütün hemşehrilerinize kucak açmak gibi bir göreviniz var. Bunu da partizanlık derdiyle unutmuşsunuz. Milliyetçi Hareket Partisi olarak engelliler, çocuklar, yaşlılar, hastalar ve kadınlar konusunda parti kaygısı gütmeyen insani sorumluluğu önemsiyoruz. Davetinize icabet edilmesinin sebebi de, etkinliğin konusuyla bağlantılıdır.

Hanımefendi, evet biz sizden değiliz! Ancak bu milletin her ferdinin derdini taşımak bizim siyaset amacımızdır. Siz istemeseniz de biz varız, var olduk ve var olacağız. İhtimamla kucaklamak gereken dezavantajlı toplum kesimlerini gönülden sarmaya devam edeceğiz. Bunu yaparken bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da parti üyeliğini sorgulamayacağız. Hiç temenni etmeyiz ama olur ya bir gün size kadın olmanızdan dolayı yanlış bir davranış sergilenirse, unutmayın biz varız. Size ve sorunlarınıza da sahip çıkarız.

Yeter ki siz bugün emaneten tuttuğunuz kamu yetkisini engelliler arasında partizanlık yaparak kullanmayın. Bir seçimi kaybetme korkusu, size insanlığınızı kaybettirmesin. Engellerin en büyüğünün sözüm ona normal insanların zihninde olduğunun farkına varılması ve 3 Aralık Dünya Engelliler Gününün engellerin kalkmasına vesile olmasını dilerim. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar