Çocuğumuza nasıl yaklaşacağımıza dair tavsiyeler…
Şeyma Kılınç

Şeyma Kılınç

Çocuğumuza nasıl yaklaşacağımıza dair tavsiyeler…

19 Ağustos 2018 - 17:20

Çocuğumuza nasıl yaklaşacağımıza dair tavsiyeler…

 

1. ÇOCUĞUNUZA SAYGI DUYUN..

O’na bir bireymiş gibi davranmayın. O zaten bir birey. Anne karnındayken bile lezzetli bir şey yediğinizde tepki veriyordu ya da dinlediğiniz bir müziği dinliyor, okuduğunuz bir masalı anlıyordu. Yetişkin gibi davranmayın çünkü O bir çocuk. Fikirleri, kendine göre deneyimleri, duyguları var. Susturmayın, bırakın kendini ifade etsin. Onun hizasına inin ve söylediklerine kulak verin. Suçlayıcı, etiketleyici olmaktan uzak durun, söylediklerinin sizde yarattığı etkileri, anlayabilmesi için anlatın. Kendinizi ifade edin.

2.SEVGİNİZİ GÖSTERİN
Çoğu ailenin düştüğü ‘isteklerini yaparak, her istediğini alarak mutlu etmeye çalışmak’ yanlışından uzak durun. Sevginizi; O’na saygı duyarak, sarılarak, desteğinizi arkasında değil yanında hissettirerek, girişimlerini destekleyerek ve zenginleştirerek, sağlıklı iletişim kurarak gösterin. Evinizde huzuru sağlayın. Çocuğunuzun kendisini, ailesinin ve evinin bir parçası, ailedeki her birey gibi tamamlayıcı bir parçası olduğunu hissetmesini sağlayın.

 

3.GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN..
Günümüz çocuklarına yetişmek ve onları anlamak hiç de kolay değil. Bilgi çağında büyüyen çocukların çocuklukları anne babalarının çocukluklarından çok farklı. Gittiği anaokulu ile dirsek temasında olun. Çocuğunuzun içinde bulunduğu gelişim özelliklerini öğrenin, ilgi, ihtiyaç, yetenek ve desteklenmesi gereken alanlarını, genetik yatkınlıklarını anaokulu ile birlikte keşfedin. Bu bilgiler ışığında kendini gerçekleştirebileceği ortamlar yaratın.

 

4.BEKLENTİYE GİRMEYİN ÇOCUK DEYİP GEÇMEYİN..

Çocuğunuzu gerçekleştirilmesi gereken bir proje olarak görmeyin. Siz, kendini gerçekleştiren bir birey olması için, O’nun güvenebileceği liderisiniz. Patronu, diktatörü, muhafızı, rakibi değil rehberi olun. O’nu yok saymayın. Mükemmeliyetçi veya tam tersi umursamaz olmayın. Sizin için problem görünen özellikler çocuğunuzun avantajlarına, ‘büyütmeyelim, görmezden gelelim’ şeklinde yorumladığınız davranışları, duyguları, düşünceleri yakın gelecekte problemlerine dönüşebilir. Pedagogunuza danışın, yönlendirmeler alın. Çocuğunuza, kendini keşfetmesi ve bu doğrultuda gerçekçi hedefler oluşturabilmesi için rehberlik edin.

 

5.ÇÖZÜM ÜRETMESİNİ SAĞLAYIN..
Gereksiz yardımdan kaçının. Size bir konuda kendini anlattığında, bir gözlemini aktardığında hemen yorum yapmayın, çözümü hazırlayıp uygulaması için O’na vermeyin, bilgi toplamaya devam edin. Kendi çözüm önerilerini sorun. Önerilerini farklı bir bakış açısı ile yorumlayıp zenginleştirin. Önerilerini uygulaması için destekleyin ve uygulamalarını takip edin. Unutmayın, hayat; keyiflerinin yanı sıra irili ufaklı bir problemler yumağı. Çözüm üretmek, çözümü uygulamak ve uygulamalarının sorumluluğunu almak ise; kendini geliştirmenin önemli adımları.

 

 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar