1871 DEN BU GÜNE MARKALAR ,COĞRAFİ İŞARETLER VE TÜRKİYE
Süleyman Zemin

Süleyman Zemin

1871 DEN BU GÜNE MARKALAR ,COĞRAFİ İŞARETLER VE TÜRKİYE

28 Kasım 2018 - 17:56

1995 yılına kadar marka patent onay makamı sanayi ve teknoloji bakanlığında bir daire iken bu yıldan sona kurulan Türk Patent Enstitüsü Ülkemizde son yıllarda markalaşma alanında çok ciddi aşamalar kat edilmesine vesile oldu.

Amerika ve Fransızlardan sonra dünyada ilk patent kanununu 1871 yılında alameti farika olarak yürürlüğe koyduk, bugün geriye dönüp baktığımızda o yıllardan Türk Patent Kurumunun kurulduğu yıllara kadar boşa geçen zamanın farkında mıyız? o tarihlerde kurumsal anlamda ticaretin her alanını  marka patent odaklı yürütülmüş olsaydı bugün kişi başı gayri safi hasıla 100 bin usd ve üstü  olacak dünyanın ekonomi de ilk 5 ine girmiş olacak ve bugün ekonomide  yaşadığımız sıkıntılarla karşılaşmayacaktık.

Son yıllarda gösterdiğimiz başarı bu alanda çok yetenekli olduğumuzu ortaya koydu Geçen yıl marka adetlerinde Fransa’yı geçerek Avrupa birincisi olduk, coğrafi işaretler de sayısal anlamda lideriz tescil edilmiş ve işlemi devam eden Coğrafi işaret sayısı binleri bulmak üzere. Yaklaşık iki bine yakın üründe coğrafi işaret kapsamında tescil edilmesi bekleniyor. Son yıllarda Ar-Ge merkezleri teşviği ve Teknoloji transfer ofislerinin çabaları icat dediğimiz Patentlerde de sayılar gittikçe yükselmekte ve önümüzdeki yıllarda yüz binleri bulacağı öngörülmektedir.

Dolayısı ile bu alanın üzerinde özenle durmak lazım. Ticarette markalaşmayı kurumsallaşma ile bütünleştirdiğimizde nelerin olabileceğini siz düşünün. Maalesef ülkemizde şirketlerin ömrü çok kısa. En uzun yaşayan şirketler" 20 yıllık ortalama ömür ile "kollektif şirketler", "en kısa ömürlü şirketler" ise 4 yıllık ortalama ömür ile "müesseseler". araştırmalara  göre, "kooperatifler" ortalama 17 yıl, "komandit şirketler" 16 yıl, "anonim şirketler" ve "şahıs firmaları" 13 yıl, "limited şirketler" 10 yıl yaşıyor. Markalaşmayı kurumsallıkla bütünleştirmek ve ticarete planlı programlı bir yol haritası ile başladığımızda ömrü 100 yılları bulan şirketlerimiz olacağına inancım tamdır.  

Başarılı göründüğümüz bu yolda dünyaca ünlü bir markamız maalesef henüz yok, ilkokuldan üniversiteye eğitimin her alanında marka patent dersleri muhakkak konulmalıdır. Hatta sına-i mülkiyet üniversitesi çok acil kurulmalı.

Geçen hafta üyesi olduğum iş adamları derneği aracılığıyla tarafıma bir mail geldi. İçeriğinde ekonominin düzelebilmesi için nelerin yapılmasına dair bir diz sorular vardı. İlgili kurumlarımızın sürekli bir arayışta olduğunu görüyoruz. Diyorum ki hafızanızı zorlayın “çare 1871 teki alameti farikada” duruyor.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar