BALIKLARIN EFENDİSİ ''SÜREYYA ÜZMEZ''
Yaşar Yılmaz

Yaşar Yılmaz

BALIKLARIN EFENDİSİ ''SÜREYYA ÜZMEZ''

29 Haziran 2019 - 10:03

Sizlere değerli bir şahsiyeti, başaran bir kişiliği, kaliteyi öğretmeye çalışan, mütevazi iş insanı sayın Süreyya ÜZMEZ’i  anlatacağım.

2002 yılında eşi Mahmure ÜZMEZ Hanımefendi ileTrilye Restoranı kurdu. Ancak sadece bir restoran sahibi olmak istemedi.

2011-2012 yıllarında TRT HD’de balık Ankara’da yenir, 2012-2013 yıllarında TRT TÜRK’te dünyanın Türk şefleri programını yaptı. 2005- 2012 yılları arasında Sabah Gazetesinin Ankara ve Güney baskılarında, ikinci adres adlı köşesinde yazılar yazdı. Halen Milliyet Gazetesinin cadde ekinde pazartesi günleri, Lezzetin Rotası. Ankara ekinde, Pazar günleri  Kaptan Gusto adlı köşesinde yazıyor. 

2009 yılında Trilye’nin Balık Sevdası adlı kitabını yazdı. 2014 yılında Trilye’s Passion For Fish adı ile İngilizceye çevrildi.

2013 yılında Trilye’nin Meze Yolculuğu kitabını yazdı. Gourmand World  Cookbook Awards yarışması sonucunda en iyi Chef-Book’un kazananı oldu.

2017 yılında Trilye’nin Oltasına Takılanlar kitabını yazdı. İmza günleri Bodrum, Ankara ve İstanbul da insanlarla doldu, taştı.

1998 yılında Başbakan ve Kültür Bakanı ile Belçika’da Türkiye’nin tanıtımına katıldı.

Cumhuriyetimizin 75’inci yılında yaptığı 75 çeşit yemek beğeni topladı.

Uzun yıllardır, üç ayda bir Turizm, Gusto ve lezzet dergisi Trilye’yi çıkarıyor.

2016 yılından beri, FOX TV’ de Merve Yıldırım ile benden söylemesi programında haftalık balık raporu ve lezzetli tarifler programı yapıyor.

Alaçatı Ot festivalinin ilk başladığından beri jüri üyeliği yapıyor,

Mavi Vatan kampanyası ile tuttuğunuz, küçük balıkları bırakın, videosunu bana gönderin tutarını size ödeyeyim diyor.

Ülkemizde ve Dünyada bir çok kuruluştan, Yılın İşadamı, Yılın Başarılı İş İnsanı, Üstün Hizmet Başarı Ödülü, Meslek Hizmet Ödülü, Mutfak Sanatında En İyi Yazar ödülünü, Turizme Katkı Ödülünü aldı. Global TradeLeader’sClup’tan Uluslararası Otel Restoran Kalite Ödülünü, Summit Of Leaders ten En İyi İşletme Ödülünü aldı, Uluslararası Sokrat Komitesi, Türkiye’den sadece Trilye’ye  ödül verdi.

2012 yılından beri Tripadvisor’dan her yıl mükemmeliyet sertifikası alıyor. Benim toparlayabildiklerim bu kadar. Kaçırdıklarım için affınıza sığınıyorum .

Sayın Süreyya Üzmez ülkesine ve sektörüne değer katıyor, katmaya da devam ediyor. Ender ve müstesna bir insan. Çanakkale Belediyesi hakkını veriyor ve bir sokağa adını veriyor. Sayın Barış SEYHAN ile sadece sokağı görmek için Çanakkale’ye gittik.  beyefendiye yakıştı, Belediye Başkanına tebrikler.

NEDEN YAZDIM, Ankara da balık yok, Balık ve Balıkçılık çeşmede var. Ama Çeşme’nin Süreyya Üzmez’i yok. Olsa ne olurdu, Çeşmeye değer katardı. Dikkatleri Çeşmeye çekerdi. Çeşme’nin  balık kültürünü dünyaya tanıtırdı. iyi balıkçılarımız var, hakkını yemeyelim, ama kitapları yok, uluslararası elit ödülleri yok. An itibariyle Süreyya ÜZMEZ Beyin yeni bir şeyler yapmasına ihtiyacı yok, ama yapmaya devam ediyor. mesleğindetavan yapmış, bilgi ve becerisini toplumuna aktarıyor. Azmini ve üretkenliğini devam ettiriyor. sayğı duyulacak bir porte çizmeye devam ediyor.proğramlarında ticareti değil doğayı, sağlığı, çevreyi de işliyor. Gelecek nesillere ne bırakılması gereğini betimliyor.

Çeşme ve turizm, standart ve elitliğe doğru gitmeli. Kaliteli hizmetin ederini istemeli. Sektörlerin keyfine göre fiyatlama yapmamalı,müşterinin parmağını kanatıp, canımı yaktınız deyince, özür dileyip gönlünü almak yerine, hoşuna gitmiyorsa gelme dememeli. Çeşmede iyi şeylerde oluyor, gelecek yıl daha iyileri olacak gibi. Çeşme üzerindeki ölü toprağını atacak , SüreyyaÜzmez’leriniyaratacaktır. Çanakkale belediyesi farkına vardı. çeşmenin işletmeleri ve iş insanları marka ve kalite yaratsınlar, çeşme yöneticileride mutlaka farkına varacaktır.

SAYGILARIMLA.                                                                                               

YAŞAR YILMAZ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar